شب قدر ؛ لیله القدر ، یادداشت شب قدر ، متن درباره شب قدر

“شب قدر” فرصتی برتر از یک عمر عبادت

احسان ایرندگانی – آوای سرحد

بِسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحیمِ

«إِنَّا أَنزَلْنَاهُ فِی لَیْلَهِ الْقَدْرِ * وَمَا أَدْرَاکَ مَا لَیْلَهُ الْقَدْرِ *  لَیْلَهُ الْقَدْرِ خَیْرٌ مِّنْ أَلْفِ شَهْرٍ» (سوره قدر، آیات ۱ تا ۳)

“بدرستی که ما قرآن را در شب قدر نازل کردیم * و تو چه می‏دانی شب قدر چیست؟* شب قدر بهتر از هزار ماه است!”

بارها شده که مشاهده کنیم یک شرکت یا فروشگاه در روز های خاصی از سال بنا بر مناسبت هایی مرتبط با آن شرکت ها مانند سالروز تاسیس ، اعیاد و ایام خاص جشنواره هایی برای مشتریان خود قرار میدهند تا مشتریان بتوانند از آن بهره برده و سهیم باشند .

تعجب نکنید حتی خداوند نیز فرصتی یک ماهه به نام ماه مبارک رمضان که ماه نزول قرآن است و فرصتی یک شبه با نام “شب قدر” را در این ماه مبارک برای مشتریان خود یعنی “مومنان” قرار داده تا بتوانند از این فرصت ها برای تقرب و عبادت نهایت استفاده را ببرند.

رمضان ماه بی ریا و روزه تنها عمل بی ریاست ، خداوند متعال در ماه مبارک رمضان در های رحمت و برکت خود را بر روی مومنان گشوده و فرصت های ویژه ای را برای عبادت بندگان خود در این ماه قرار داده است ، چه ویژه تر از اینکه حتی خوابیدن در این ماه بی بهره از اجر الهی نیست و فرصت طی کردن راه هزار ماهه در یک شب نیز فراهم شده ؛ چرا که در کلام خداوند “شب قدر” بهتر و برتر از هزار ماه است.

شب قدر فرصتیست برای خودسازی و فرصتیست برای نو و تازه شدن. اگر چه ذهن آدمی توان درک صحیح داشتن از “منزلت” و “چیستی” این شب را ندارد ، اما مفهوم آیات و روایات در مورد “شب قدر” کافیست تا با خود اندیشید که چگونه باید آن را سپری کرد‌.

قدر به معنای اندازه و قیمت است  ، شب قدر اوج معنویت و فرصت بی بدیل عبادت در ماه مبارک رمضان است و  مومنان علاوه بر اینکه با “شب زنده داری” در این شب به اعمال خاص عبادی از جمله “تلاوت ، نماز ، ذکر  و توبه” پرداخته و با  تفکر در مورد قدر و قیمت خود در پیشگاه رب به تلاش برای تقرب هر چه بیشتر میپردازند  .

پس شایسته است در شبی که “روح الامین” و “فرشتگان مقرب درگاه الهی” به زمین آمده ، شاهد و نظاره گر معنویت در اعمال انسان و اوج گیری آنان خواهند بود ، با تلاشی مضاعف کمی ها و کاستی های اعمال خود را جبران و فرصتی برتر از یک عمر عبادت را رقم بزنیم.