رهاسازی فاضلاب در معابر خاش

پدیده نابهنجار فاضلاب‌ خانگی جاری در کوچه پس کوچه های شهر خاش و معابر محل عبور و مرور مردم معضلیست که سال ها سلامتی مردم شهر خاش را تهدید میکند و اخیرا پس از حفاری های شرکت گاز تشدید شده است.

به گزارش آوای سرحد ، دفع پساب ها و فاضلاب خانگی در شهر خاش با کانالهای سطحی غیر اصولی که از دل کوچه ها و معابر میگذرد ، سالهاست سلامتی شهروندان خاشی را مورد تهدید قرار داده و اخیرا با حفاری های شرکت پیمانکاری گاز خاش و عدم ترمیم مناسب علاوه بر از بین رفتن زیبایی شهری این تهدید دو چندان شده و در فضای کرونایی حاکم به حاشیه رفته است.

از طرفی برخی از شهروندان نیز در اقصی نقاط شهر به علت عدم حفر چاه فاضلاب قوانین شهروندی را ندیده گرفته و شاهد رهاسازی فاضلاب ناشی از شستشو و برخی مواقع رهاسازی فاضلاب ناشی از استحمام  در معابر عمومی بوده ایم!

تجمع فاضلاب رها شده از منازل در کوچه ها و معابر سطح شهر باعث ایجاد نا امنی بهداشتی و ایجاد بوی نامطبوع گشته و علاوه بر اینکه خطر شیوع انواع بیماری های متعدد و خطرناک را افزایش داده در بعضی مواقع باعث اختلافات و درگیری هایی بین شهروندان نیز می شود.

تردد وسایل نقلیه و عبور و مرور مردم از معابر و کوچه ها بسیاری مواقع موجب ورود گل و لای و تعفن به منازل شده و به طور جدی تری این معضل خودنمایی میکند.

یکی از شهروندان خاش به خبرنگار آوای سرحد میگوید: فاضلاب خانگی به جای اینکه به خارج از شهر هدایت شود در بسیاری از محلات از یک خیابان به خیابان های دیگر هدایت شده و نهایتا به علت رسوبات و عدم لایروبی جوی های فاضلاب شاهد بوی نامطبوع و تجمع حشرات هستیم.

این شهروند با بیان اینکه ساکنین محله ریگ آباد با این معضل دست و پنجه نرم میکنند می افزاید: پساب ها و فاضلاب خانگی از خیابان دادگستری به خیابان مدنی و سپس به خیابان معراج و باهنر و در آخر با شیب و عرض کم به خیابان سرداران بلوچ منتقل میشود.

این شهروند با ابراز گلایه از عدم توجه لازم از سوی شهرداری ، اداره آب و فاضلاب و شبکه بهداشت و درمان خاش ادامه میدهد : بعلت مسدود بودن و عدم پاکسازی کانالهای سطحی فاضلاب و وجود لجن و زباله در آن شاهد تجمع حشرات موزی هستیم و با روشن شدن کولر بوی نامطبوع و آزار دهنده به داخل منزل کشیده میشود‌.

این معضل نیاز به ورود تمامی متولیان امر از جمله شهرداری ، شبکه بهداشت و درمان ،شرکت آب و فاضلاب شهری و اداره محیط زیست شهرستان را دارد.

فرهنگسازی در رعایت حقوق شهروندی مسئله مهمی است که باید از دید همگان مد نظر قرار گیرد و لازم است با جدیت بیشتر و با تشدید نظارت بر نحوه دفع فاضلاب ازسوی دستگاه های متولی بدور از شانه خالی کردن و موکول کردن مسئولیت بر دیگری ، در جهت رفع موانع و تامین فضایی سالم گام هایی برداشته شود.

در ادامه تصاویری از وضعیت معابر خاش مشاهده میکنید:

رهاسازی فاضلاب در معابر خاش

رهاسازی فاضلاب در معابر خاش

رهاسازی فاضلاب در معابر خاش

رهاسازی فاضلاب در معابر خاش

رهاسازی فاضلاب در معابر خاش

رهاسازی فاضلاب در معابر خاش

رهاسازی فاضلاب در معابر خاش

رهاسازی فاضلاب در معابر خاش

رهاسازی فاضلاب در معابر خاش