تاکید به توجه بیشتر به نظریه تاسیس هنرستان در استان سیستان و بلوچستان

هنرستان سلامت

منصور روحی- پایگاه خبری بیرک

در مطالب گذشته نوشته ای با عنوان «تاسیس هنرستان سلامت از نیاز های پایه و اساسی شهرهای سیستان و بلوچستان» منتشر کردیم

در آن نوشته با اختصار و با دلایلی توجیهی به معرفی ایده هنرستان سلامت پرداختیم .

متاسفانه علی رقم مکاتبات و پیگیری ها توسط نماینده  مردم خاش جناب مهندس علی کرد و همچنین  نماینده سابق چابهار ،جناب  جدگال  ، از این طرح و ایده مهم استقبال نشد !

بر آن شدیم تا مجددا ایده ی هنرستان سلامت را به خدمت مسئولین محترم ،مجمع نمایندگان استان و مردم عزیز استان برسانیم.

 

هنرستان سلامت

هنرستان سلامت مقوله ای جدا از دانشگاه سلامت است که حکم پایه و عمومی علم بهداشت را بصورت همگانی در جامعه رواج میدهد و دانش آموز را برای دوره های عالی و تکمیلی آماده می سازد.

متاسفانه در استان فقر دانش بهداشت و درمان را از مقدمه و پایه داریم ،  تاکنون حداقل آموزش ماندگار  به مردم ارائه نشده  ، لذا جهت حل این مشکل درخواست  رشته هایی پایه همچون بهیاری ، بهداشت و مواد غذایی، کمک مامایی و غیره  را از مقطع متوسطه  داریم .

مهم ترین دستاورد آن نفوذ علم پایه بهداشت و درمان و فرهنگ رعایت اصول بهداشتی به داخل خانوارها  است  .

زمانی که زمینه برای آموزش پایه به وجود آید ، خود مردم برای تحصیلات تکمیلی و عالی تلاش میکنند ، با رشته های عالی آشنا میشوند ، به دنبال دایر کردن رشته های عالی و موردنیاز میروند  .

تجربه و سرمایه معنوی و مادیشان ماندگار می ماند تا فرزندان این مرز و بوم  استفاده ببرند.

باتوجه به مرزی بودن و هم مرز بودن استان با دو کشور بسیار فقیر ، شاهد ورود انواع امراض به داخل استان و نهایتا کشوریم که برای جلوگیری از این امر  لازم است اقداماتی انجام داد .

باید بجای تقسیم ماهی ، ماهیگری  را به مردم نشان دهیم ، مردم باید بدانند چگونه با ورود امراض مبارزه و آن را کنترل کنند.

هم ما و هم علوم پزشکی استان برای بحث آموزش مقدماتی بهداشت و درمان کوتاهی کرده ایم.

با توجه به بازارکار و همچنین پیشگیری و سلامت مردم باید هنرستان سلامت ابتدا در شهرستان های ویژه استان ، یعنی زاهدان ،ایرانشهر ،چابهار ، زابل ،خاش  و نهایتا تمامی شهرهای استان  راه اندازی شود .

هنرستان سلامت خاصا برای جنوب استان اهمیت ویژه تری دارد ، زیرا در جنوب بلوچستان  از قدیم  امراض گوناگونی در بین مردم  وجود  داشته  از جمله کم خونی ، فلج اطفال ، سوء تغذیه کودکان ،بیماری های عفونی و… اگر کنترل نشوند تبدیل به بیماری های خطرناک لاعلاج  همچون  سرطان خواهد شد .

بیماری ها و خطرات دیگری همچون هاری ، مالاریا ، تب کریمه کنگو و غیره وجود دارند  که به صورت فصلی شیوع پیدا میکنند ، بهترین راه برای آمادگی با مواجه شدن با این موارد تاسیس هنرستان سلامت میباشد .

در حال حاضر ملیونها تومان  هزینه شده ولی این امراض کماکان بیشتر میشود لذا بازهم بحث تقسیم ماهی و  یاد دادن ماهیگیری پیش می آید .

از انجمن خیرین سلامت درخواست میشود تا برای ساخت هنرستان سلامت و تجهیز آن و تجهیز آزمایشگاه مربوطه اقدام کنند  تا وسعت منطقه ، جمعیت ، فقر دانش بهداشت را از نزدیک لمس کنند.

امیدواریم  استان سیستان و بلوچستان و خصوصا جنوب آن  گردشگر درمان و توریسم درمان شوند و بیماران شهرها و کشورهای همجوار را جذب کند و  جای یزد و کرمان را در جنوب شرق بگیرد تا سرمایه به هدر نرود و جذب سرمایه جدید نماید .

هیچ راهی نیست بجز اینکه پایه را قوی کنیم و مقدمات و زمینه آن را پایه ریزی و اجرا کنیم .

از مسئولین مربوطه و مجمع نمایندگان تقاضا می شود هنرستان سلامت را طوری پیگیری کنند  که  در شهریور ماه سال  آینده دانش آموز جذب و در مهرماه آماده تحصیل باشند .

این مورد از طریق وزارت بهداشت  و درمان و وزارت  آموزش پرورش  پیگیری میخواهد ، امید است که ان شاءالله محقق شود.