مدیرکل راه آهن جنوبشرق از پیشرفت ۷۰ درصدی پروژه خط ریلی زهدان-چابهار خبر داد.

حمید بهادری صبح امروز در گفت وگو با خبرنگار آوای سرحد اظهار داشت: خط عملیات اجرایی راه‌آهن چابهار به زاهدان از سال ۹۲ آغاز شد که در هشت سال فعالیت دولت یازدهم و دوازدهم ۳۰ درصد پیشرفت داشت، اما با روی کار آمدن دولت سیزدهم و توجه ویژه رئیس‌جمهور شهید به این استان این پروژه به پیشرفت بیش از ۷۰ درصد رسید و خط ریلی زاهدان – خاش به بهره‌برداری رسید.

 وی افزود: با راه‌اندازی خط ریلی زاهدان – خاش و حرکت قطار در این مسیر ریلی از خردادماه سال قبل تاکنون شاهد کاهش سوانح ترافیکی در این مسیر ارتباطی زاهدان خاش بوده‌ایم.

 مدیرکل راه آهن جنوبشرق تصریح کرد: هم اکنون قطار خاش به زاهدان با ۲ واگن به مسافران خدمات می‌دهد و تلاش داریم خدمات مطلوب و باکیفیت‌تری را به مردم عزیز خاش، زاهدان و شهرهای استان ارائه دهیم.

 بهادری خاطرنشان کرد: این طرح مهم ریلی که کلنگ ساخت آن از اواخر سال ۹۲ در سیستان و بلوچستان به زمین زده شد موجب تکمیل اتصال کریدور ریلی شرق کشور، اتصال بندر شهید بهشتی چابهار به‌عنوان تنها بندر اقیانوسی کشور به شبکه ریلی، توسعه سواحل مَکُران، اتصال کشورهای آسیا میانه و افغانستان به آب‌های آزاد اقیانوسی و همچنین سبب ایجاد بستر مناسب برای توسعه و رشد اقتصادی منطقه خواهد شد.

 وی ادامه داد: در مجموع راه‌آهن زاهدان – ایرانشهر – چابهار به طول محور حدود ۶۳۴ کیلومتر و با احتساب خطوط ایستگاه‌ها حدود ۷۴۴ کیلومتر در نظر گرفته شده که در هشت قطعه در حال اجراست و پیشرفت فیزیکی آن به ۷۰ درصد رسیده است.

 به گزارش آوای سرحد این خط ریلی از شهرهای چابهار، نیکشهر، ایرانشهر، خاش و زاهدان عبور خواهد کرد و در آینده به مردم خدمات مسافری و باری ارائه خواهد داد.

  • منبع خبر : ایسنا