نماینده مردم خاش در مجلس شورای اسلامی گفت: بدلیل عدم وجود اشتغال مناسب برای جوانان و نداشتن برنامه مناسب از سوی دولت مردان برای استفاده از ظرفیت ها زمینه اعتیاد و تکدی گری در جامعه ایجاد می‌شود.

به گزارش گروه خبری مجله فرهنگی و اجتماعی بیرک  علی کرد امروز در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در خاش اظهار داشت: باتوجه به عدم وجود اشتغال مناسب برای جوانان و تهاجم فرهنگی دشمن از مرزهای کشور خصوصا مرزهای شرقی و جنوب شرقی و تشویق برای استعمال مواد مخدر باعث شده تا این قشر از جامعه به معضلات اجتماعی روی بیاورند .

وی افزود:در مناطق محروم و مرزی بواسطه عدم رعایت قانون و برنامه ریزی مناسب از سوی دولت مردان برای استفاده ظرفیت مرزها باعث شده تا امروزه مرز بعنوان یک تهدید در جامعه مطرح باشد .

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس گفت:خشکسالی سبب شده تا اکثریت منابع آبی خشک شوند و شرایط ادامه زندگی برای کشاورزان و دامداران در مکان‌های فعلی از بین برود و به حاشیه شهرها کوچ کنند.

وی با انتقاد از عملکرد دولت در هماهنگی و شناخت ظرفیت های  روستاها تصریح کرد: به دلیل عدم توجه دولت به روستاها تعداد زیادی از روستاهای سیستان و بلوچستان تخلیه می‌شود و مردم به حاشیه نشینی روی می آورند و برای امرار معاش به فروش مواد مخدر و گسترش معضلات اجتماعی می پردازند.

نماینده مردم خاش و میرجاوه خاطر نشان کرد: نداشتن طرح و برنامه مناسب برای اشتغال باعث شده تا بسیاری از مردم در خیابان‌ها،جایگاه‌های سوخت ،معابر سطح شهر و در ازدحام جمعیت  به تکدی‌گری روی بیاورند.

عضو فراکسیون تولید و اشتغال مجلس بیان داشت: کمیسیون اجتماعی مجلس بر حسب وظیفه خود برای متکدیان قوانین و ضوابطی وضع نموده که باید توسط دستگاه‌های متولی اجرایی شوند که در رأس همه این دستگاه ها وزارت کشور قرار دارد.

این نماینده با تاکید بر لزوم برگزاری جلسات سه ماهه توسط وزارت کشور جهت بررسی معضلات اجتماعی گفت: وزارت کشور باید با مشارکت و همکاری نیروی انتظامی،وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی و بهزیستی با تشکیل کارگروه به امور متکدیان رسیدگی کند.

کُرد در پاسخ به این سوال که آیا بودجه حاشیه نشینی به استان سیستان و بلوچستان اختصاص داده شده است یا خیر گفت: اعتبارات کلانی در دو فصل در خصوص حاشیه نشینی و ترمیم بافت‌های فرسوده در سال گذشته به این استان اختصاص داده شده است.

وی ادامه داد: امیدواریم با اعتبارات لحاظ شده در زمینه بهداشت و درمان،فراهم آوردن فضای آموزشی مناسب در مقاطع مختلف ،ایجاد پاسگاه و کلانتری‌ها برای افزایش امنیت و توسعه فناوری ارتباطات زیرساخت‌های لازم برای کاهش حاشیه نشینی فراهم شود.