مدیرکل انتقال خون سیستان و بلوچستان گفت: با توجه به شیوع ویروس کرونا و کاهش مراجعه جهت اهدای خون ، این استان وضعیت ذخیره خونی مناسبی ندارد به همین سبب نیازمند مشارکت هم استانی‌های عزیز در این کار خداپسندانه است.

به گزارش پایگاه خبری بیرک دکتر سهیلا خسروی در گفتگویی که با خبرنگار ایرنا داشت اظهار کرد: از ابتدای سالجاری تاکنون پنج هزارو ۷۲۲ نفر برای اهدای خون به پایگاه‌ها و مراکز سازمان انتقال خون در سراسر استان مراجعه کردند که از این تعداد چهار هزارو ۴۸۷ نفر موفق به اهدای خون شدند.

وی گفت: از این تعداد سه هزارو ۹۷۳ نفر مرد و ۵۱۴ زن  بودند.

مدیرکل انتقال خون سیستان و بلوچستان افزود: کل فرآورده‌های مصرف شده از اول سال تاکنون ۹ هزارو ۹۰۳ واحد بوده که ۲ هزارو ۶۵۲ واحد از سایر استان ها وارد شده است.

وی بیان کرد: تاکنون نیز چهار هزارو ۳۶۳ واحد خون تنها در بخش بیماران تالاسمی مصرف شده است.

خسروی ادامه داد: با توجه به در پیش بودن ماه مبارک رمضان انتظار همراهی بیشتر مردم سیستان و بلوچستان را داریم.

وی گفت: پایگاه‌های انتقال خون در سیستان و بلوچستان از ایمنی بسیار بالایی برخوردار هستند و هم استانی‌های عزیز نباید نگران آلوده شدن به ویروس کرونا در این مراکز باشند.

مدیرکل انتقال خون سیستان و بلوچستان دارا بودن حداقل وزن ۵۰ کیلوگرم، نداشتن سابقه رفتار پرخطر، پایین نبودن فشار خون، دارا بودن حداقل ۱۸ سال تمام و حداکثر ۶۰ سال تمام، برخورداری از سلامت کامل و مبتلا نبودن به کم‌خونی را از شرایط لازم برای اهداکنندگان خون عنوان کرد.

از منظر کارشناسان در سیستان و بلوچستان با توجه به ثبت نشدن برخی ازدواج‌ها به صورت رسمی و در نتیجه عدم دریافت مشاوره و انجام نشدن آزمایش‌های قبل از ازدواج و همچنین وجود نگرش‌های منفی در زمینه سقط جنین همچنان روند رو به رشد تعداد مبتلایان به بیماری تالاسمی ماژور ادامه دارد.

به گزارش پایگاه خبری بیرک پویش هایی نیز در استان با هدف تشویق و ترغیب به اهدای خون شکل گرفته است .

بیشتر بخوانید