رئیس‌جمهور گفت: من چه در دوره انتخابات و چه در جلسات بعد از انتخابات عرض کردم بنای من عمل به وعده ها است و آن هم با یک ادعا نمی شود اثبات کرد جز این که مردم ببینند که دولت و وزرا و مسوولین مربوطه به وعده هایشان عمل کردند.

به گزارش آوای سرحد به نقل از خبرگزاری تسنیم، آیت الله سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور امروز در نوبت دوم سخنرانی خود در صحن علنی مجلس بعد از سخنان موافقان و مخالفان درباره کلیات برنامه و کابینه معرفی شده به مجلس گفت: یکی از مشکلاتی که غیر از موضوع معیشت و کسب و کار در کشور داریم، آسیب دیدن اعتماد مردم است و این اعتماد باید برگردد و بازسازی شود. برگشت این اعتماد در گرو عمل به وعده‌ها است.

وی افزود: عمل به وعده ها می تواند اعتماد را بازسازی کند و برگرداند و بنای بنده به عنوان یک خدمتگزار و دولت این است که به وعده ها عمل کنم. شما هم در مجلس شورای اسلامی مساعدت کنید در کمیسیون‌ها و صحن که دولت موفق شود و به وعده های خود عمل کند. 

رییس جمهور گفت: این همان جلوه از صداقت است که مردم می‌بینند آنچه که گفته می شود عمل می‌شود و اعتماد بازسازی خواهد شد.من چه در دوره انتخابات و چه در جلسات بعد از انتخابات عرض کردم بنای من عمل به وعده ها است و آن هم با یک ادعا نمی شود اثبات کرد جز این که مردم ببینند که دولت و وزرا و مسوولین مربوطه به وعده هایشان عمل کردند.

رئیسی با بیان اینکه بنده به آنچه عرض کردم، اعتقاد دارم و از خداوند برای عمل به وعده ها مدد می‌گیرم، ادامه داد: این که  کسی تصور کند این وعده در واقع برای دوره انتخابات بوده است که هیجان ایجاد کند نه این گونه نیست چرا که ما در محضر خداوند متعال و شهدا هستیم سخنی که می‌گوییم باید قابل باور و بنای بر عمل باشد. این نقطه محوری است که مطرح شده و مطرح خواهد شد.

وی درخصوص برنامه های خود اظهار کرد: آنچه تقدیم مجلس کردم یک برنامه خلاصه چند صفحه ای بود و  برنامه کلان را بعدا تقدیم می کنم. آنچه به عنوان برنامه دولت سیزدهم تقدیم مجلس شد همه آنچه که در برنامه بود در آن چند صفحه گنجانده نمی‌شد و چند صفحه داده شد که رویکردهای برنامه در آن باشد که خلاصه آن را قرائت کردم.بنابراین برنامه کوتاه مدت و آنی ۶۵ صفحه با اولویت مسایل پیش روی دولت مانند کرونا و بازار سرمایه و کسری بودجه است.

رییسی یادآور شد: در محضر رهبر معظم انقلاب عرض کردم که آن ۶۵ صفحه یک برنامه کوتاه مدت و فوری است برنامه دولت سیزدهم با ۳۰ مساله کشور که برخی آن مسائل دستگاهی نیست، فرابخشی و وزارتخانه ای که به آن پرداخته شده است. هم مساله و هم مشکل و راه‌کارهای برون رفت در آن مشخص شده است. با این قید یک مسئول مستقیم برای هرکدام وزارتخانه شناخته شده است و زمان بندی هم شده است.

وی گفت: بنابراین به طور مفصل قضیه به عنوان برنامه تحولی برنامه سیزدهم تا چند روز آینده خدمت همه نمایندگان تقدیم می‌شود و در جریان قرار خواهید گرفت. این برنامه در یک مرحله عنوان پیش نویس دارد  و در مرحله دیگر نقطه نظرات نمایندگان و متخصصان و نخبگان نهایی خواهد شد. یعنی زمانی را مانند سند تحول قوه قضاییه قرار خواهیم داد و سند تحول دولت را مفصل تر با موضوعات متنوع‌تر قرار خواهیم داد.

رئیسی در ادامه تصریح کرد: مساله بعدی مساله مسئولیت هر کدام از اعضای دولت به صورت عام و تیم اقتصادی به صورت خاص است هر شخصی دارای مسئولیتی است و باید نسبت به مسئولیت خود پاسخگو باشد.اگر ما گفتیم تیم اقتصادی و هماهنگی، این به معنای رفع مسئولیت از احدی نسبت به مسئولیت خودش نیست. وزیر، بانک مرکزی، سازمان برنامه و بودجه، وزارت جهاد کشاورزی، صمت همه مسئولیت دارند باید در مقابل خداوند، قانون، مجلس و رییس‌جمهوری پاسخگو باشد.اما این جمع نیازمند هماهنگی و همکاری است یعنی همان موضوعی که شما از آن نگران هستید، مساله عدم هماهنگی تیم اقتصادی تبدیل به هماهنگی شود.

وی خاطرنشان کرد: من اگر عرض کردم به این معنا است. بنابر این نسبت به سفر مردم همه دولت مسئولیت دارد. نه یک فرد خاص. من مسئولم، معاون اول مسئول است و نسبت به هر بخشی وزیران، و مسئولیت مربوطه مسئولیت دارد.

رئیس جمهور با بیان اینکه به دلیل انجام هماهنگی میان تیم اقتصادی که عزیزان نگویند دولت در مسائل اقتصادی دچار چندآهنگی شد، که بعضا در دولت‌ها این گله‌مندی مطرح بوده است برای اینکه آهنگ واحدی برای همه بخش‌ها باشد هماهنگی هم در کنار کار اقتصادی تعریف کردیم، اظهار داشت: معنای آن این است وگرنه هر کدام از وزیران صاحب نظر هستند و در حوزه کاری‌ خودشان اختیار قانونی دارند اما این  همکاری، هم‌افزایی و هماهنگی را رقم خواهند زد.

رییسی در ادامه درباره موضوع بانک‌ها و نظام بانکی گفت: یکی از برنامه‌های دولت‌ها اصلاح نظام بانکی بوده و شما هم حق دارید بگویید دولت‌های مختلف این بحث را مطرح کرده‌اند. مساله بانک‌ها مساله بسیار مهم و محوری و دغدغه است و باید این مساله را حل کنیم.

وی بیان کرد: در این زمینه هم برای بانک‌های خصوصی و هم بانک‌های خصوصی راهکارهایی را بررسی کرده‌ایم حتماً وزیر مربوطه، بانک مرکزی و تیم اقتصادی هم نگاه‌هایی دارند. لازمه آن  این است که با همکاری مجلس و کمیسیون اقتصادی به نظر مشترکی برسیم که نظرات و دیدگاه‌ها به میدان اقدام و عمل برسد.

رییس جمهور افزود: این نکته‌ای است که هم دولت‌ها گفته‌اند و هم در نگاه‌های متخصصان اقتصادی، باید نظام بانکی را با همکاری مجلس و صاحبنظران اقتصادی و خود عزیزان ما در نظام بانکی مشغول هستند در کشور اصلاح کنیم.

رییسی با بیان اینکه برای اصلاح نظام بانکی باید گام‌های موثری برداریم، گفت: بانک مرکزی از حالت توصیه کننده که فقط به بانک‌ها توصیه کند باید خارج شود و جایگاه نظارتی جدی پیدا کند و نظارت آن همراه با یکسری از پیگیری‌های جدی باشد.

وی خاطرنشان کرد: وقتی جدیت این کار در میدان عمل روشن شود و مشخص شود بانک مرکزی نظارتش بر بانک مرکزی فقط توصیه نیست بلکه توصیه همراه با اقدام و عمل است. این از ضرورت‌هایی است که حتما باید نسبت به بانک‌ها صورت بگیرد و جزو برنامه‌های دولت هم خواهد بود و ان‌شاءالله پیگیری کنیم.

رئیسی اضافه کرد: می‌دانید که وضع صندوق‌های بازنشستگی چه خبر است و اینکه اگر بودجه صندوق کم باشد یا نباشد، چه اتفاقی می‌افتد. قرار بود صندوق‌های بازنشستگی چه جایگاهی داشته باشد و امروز در کجا قرار دارد. در شاخص‌های اقتصادی تردید و ابهام وجود دارد و این شاخص‌ها نیازمند بازنگری است،‌ شاخص‌های اقتصادی برای اندازه‌گیری حتما نیازمند یک بازنگری جدی است و این شاخص‌ها بعد از راستی‌آزمایی استفاده می‌شود. یعنی شاخص‌های اقتصادی نخست باید اصلاح و راستی‌آزمایی شود و بعد مورد استناد مجلس قرار بگیرد.

وی با تاکید بر استفاده از توانمندی بانوان گفت: استفاده از این ظرفیت ارزشمند را دولت مورد توجه قرار داده و خواهد داد. دیدیم که این ظرفیت می‌تواند در عرصه‌های مختلف سیاسی، اجتماعی و فرهنگی نقش‌آفرین باشد پس حتما مورد توجه دولت خواهد بود. از موضوع استفاده از نقش آفرینی زنان که برای دولت می‌تواند کارساز باشد غفلت نکردیم و نخواهیم کرد.

رییسی با بیان اینکه استفاده از وجود بانوان در وزیران و کابینه خلاصه نمی‌شود، گفت: استفاده از این ظرفیت در جای‌جای کشور به عنوان زنان نقش آفرین که تاکنون بودند و ما هم به اثرگذاری آن اعتقاد داریم، انجام خواهد شد.

وی همچنین گفت: درباره استفاده از اقوام و قومیت‌های مختلف در استان‌ها باید بگویم از همه ظرفیت‌ها برای اداره کشور استفاده می‌کنیم.در کشور، استان‌ها، مناطق و قومیت‌های مختلف، ظرفیت‌های ارزشمند و قابل توجهی در میان اهل سنت و جوانان وجود دارد و ما در برابر خانواده‌های اهل سنت و شیعه هر دو مسئولیت داریم. چه تفاوتی دارد جوان برومند کارآمدی در گوشه‌ای از مملکت با مدرک فوق لیسانس یا دکترا بیکار باشد از این قوم یا گویش باشد یا از آن قوم و گویش. دولت رئیس‌جمهور همه مردم است از هر گویش و قوم فرقی ندارد ترک یا لر باشد یا بلوچ و عرب و عجم.

رئیسی با بیان اینکه نسبت به همه مسئول هستیم چه کسانی که به این دولت رای دادند و چه کسانی که به این دولت رای نداده‌اند، گفت: دولت در قبال همه آنها و نسبت به توجه به همه حقوق مردم مسئولیت دارد حتی ایرانیان خارج از کشور. ایرانیان خارج از کشور هم مانند ایرانیان داخل کشور از حقوقی برخوردارند و دولت در برابر آنان مسئولیت دارد چون آنان به این کشور و به سرزمین مادری خود تعلق دارند و اولین جایی که ایرانیان خارج از کشور می‌توانند سرمایه گذاری کنند در وطن خود و سرزمین پدری و مادری شان است.

وی اضافه کرد: در برابر مسائل ایرانیان خارج از کشور مانند امنیت، حقوق اساسی، احوال شخصیه و بسیاری از این موارد مانند مسایل امنیت یک ایرانی در داخل کشور مسئول هستیم و وزارت خارجه و شورای عالی ایرانیان باید ساز و کاری دنبال کند و آنها بدانند حقوقشان در کشور و سرمایه‌گذاری آنان در کشور تامین خواهد شد. استفاده از ظرفیت عظیم نیروهای کشور و جوان کارآمد مورد توجه خواهد بود و من توصیه ام به همه مدیران کشور این است که با تمام وجود از این ظرفیت‌ها استفاده شود.

رییسی گفت: در سامانه ای که فعال کردیم خیلی از اسامی بارها درآن تکرار شده بود منتها چون دو وزارتخانه زمان آن کمی بود که افراد آن قطعی شدند و تعیین کردیم. نسبت به همه وزارتخانه‌ها پیشنهادهای زیادی داشتیم. اسم برخی از افراد برای بعضی ازوزارتخانه‌ها بیش از ۵۰ تا ۶۰ بار تکرار شد. نسبت به آقای زلفی پور و عبدالملکی و خیلی از دوستان و مردم نسبت به آنها پیشنهادهایی در مدیریت های مختلف داشتند چرا که فقط نگفتیم برای وزارت بلکه برای مدیریت‌های مختلف  نظر خواستیم.

رییس جمهوری با اشاره به بحث ایثارگری وزیران پیشنهادی گفت: در مورد سابقه ایثارگری نمی خواهند ریا شود اما بعضی از همکاران از ایثارگران و خانواده شهدا هستند و این افتخاری برای دولت است که وزیران آن جزو خانواده شهدا و ایثارگران و چهره های ارزشمند هستند.

رییسی ادامه داد: نام دکتر عین الهی ۵۰ بار برای پستهای مختلف در این سامانه تکرار شد. ایشان از چهره های انقلاب و کارشناس در جامعه پزشکی است که  شخصیت علمی و شخصیت اجرایی دارد و از همه مهمتر دلدادگی او به انقلاب و نظام و ارزش ها است که حاضر است خطر کند و از آبروی خود مایه بگذارد و پای کار انقلاب بایستد. ما پزشک های ارزشمندی داریم اما عین الهیمورد نظر بسیاری از پزشکان و جامعه پرستاری بود که مطالب را به من منتقل کردند که امیدواریم در این سمت او بتواند موفق باشد.

وی بار دیگر به برنامه دولت سیزدهم با بیان اینکه برنامه ها هم به صورت کیفی و هم کمی قابل اندازه گیری است، گفت: هم برنامه و هم مسوول برنامه و هم زمان برنامه و هم همکاران مشخص شده است. به زودی برنامه قطعی را خدمت شما تقدیم می‌کنیم که از ناحیه خود شما قابل پایش و اندازه گیری است که کجا اجرایی است.

 رییس جمهوری خاطرنشان کرد: دلمان می خواهد این مطالبه‌گری از ناحیه خود نمایندگان و فرهیختگان در کشور باشد به نحوی که در این دوره آزمون و خطا نداشته باشیم و بتوانیم همه مواردی که پیگیری می‌شود و استفاده از همه تجربیات که دنبال کنیم. یعنی هم متولی و هم زمان بندی مشخص است مثل آنچه در قوه قضاییه دنبال کردیم و به عنوان یک برنامه تحولی مورد عنایت رهبری و بسیاری از فرهیختگان قرار گرفت. 

رییس دولت سیزدهم افزود: در مجلس قانون تصویب کردید این قانون با گذشت چند سال اجرا نشد، زمانی که من به قوه قضاییه آمدم، گفتم باید آیین نامه این قانون تهیه شود دوستان آیین نامه تهیه کردند و اشکالی که داشتند که موادی از این قانون ابهام دارد که البته گفتم ابهام قانون به معنای عدم اجرای آن نباید باشد بلکه باید اجرایی شود، آیین نامه را تصویب کردیم سامانه را راه اندازی کردیم بسیاری از مسوولان اموالشان را اعلام کردند و این سامانه به کارش ادامه داده است.

وی ادامه داد: اعتقاد و باور ندارم اگر قانون ابهام داشت باید آن را متوقف کرد با تعامل با مجلس بسیاری از ابهامات قابل رفع است به سوابق نگاه کنید ما اموال را اعلام کردیم، ضمن این که برای این که قانون را اجرا کنم خودمان ابتدا اموال را اعلام کردیم، در آن زمان که رییس قوه قضاییه بودم باید این موضوع را به رهبری اعلام می کردم که من اولین نفری بودم که این کار را انجام دادم.

رییسی گفت:  نسبت به دولت هوشمند باید شفاف سازی صورت گیرد که این جزو برنامه های دولت است، شفاف سازی به سلامت دولت و نظارت ویژه و نمایندگان دولت کمک می کند من به شفاف سازی عقیده دارم از جمله شفاف سازی هایی این است که باید سامانه جامع را بین بخش های اقتصادی تشکیل کند داد این از بسیاری از کاستی ها پیشگیری خواهد کرد این شفافیت برای مردم صادرکنندگان و واردکنندگان و ناظرین امر را تسهیل می کند.

وی در ادامه به موضوع منابع طبیعی اشاره کرد و تصریح کرد: مساله منابع طبیعی و اراضی که دولت مدعی مالکیت آن هاست بسیار مهم است، شما اقدامات من در دستگاه قضایی را شاهد بودید که با بضاعت در قوه قضاییه موضوع منابع محیط زیست را دنبال کردم، حفظ محیط زیست از مسائل مهم در کشور است و در محوریت وزارت خانه های مربوطه قرار دارد 

رییس جمهوری با بیان این که تولید واکسن ما مساله‌مان در موضوع کرونا به عنوان اولویت و اولین اولویت ما در کشور است، خاطرنشان کرد: تولید واکسن داخلی اولویت ماست ما همزمان با افزایش واکسن داخلی واکسن از خارج وارد می کنیم باید ظرف مدت کوتاهی واکسیناسیون عموم مردم را پیگیری کنیم پیگیری های ما از  خارج کشور در حال دنبال شدن است ما این موضوع را در دستور کار قرار دادیم نه به صورت هفتگی بلکه به صورت روزانه، واکسینه کردن مردم از اولویت های دولت است امیدواریم تا قبل از فرارسیدن فصل سرما واکسیناسیون را در کشور اجرایی کنیم.

انتهای پیام/

  • منبع خبر : خبرگزاری تسنیم