بخش ایرندگان تنها بخش بدون افتتاح و کلنگ‌زنی دهه فجر در استان سیستان و بلوچستان بود که همواره مورد بی‌مهری و بی‌توجهی مسئولان واقع شده است

تفتان ما-  ایام الله دهه مبارک فجر فرصت مغتنمی جهت معرفی دستاوردهای نظام جمهوری اسلامی ایران به ملت و تبیین ارزش های انقلاب است که این دهه یادآور پیروزی ملت غیور ایران اسلامی است که باید ماندگار و جاودانه و به نسل های آینده منتقل شود.

 برنامه‌ریزی برای افتتاح طرح‌های عمرانی و تبیین خدماتی که نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران برای مردم عرضه داشته است، برگزاری جشن بزرگ انقلاب از طریق اقشار مختلف، برنامه‌ریزی هماهنگ و متمرکز شهرستان گوشه‌ای از خدمات و برنامه‌هایی است که هر ساله در ایام مبارک دهه فجر در سطح شهرهای کشور برنامه‌ریزی و اجرا می‌شود.

 دولتمردان هر ساله به مناسبت دو ایام بیشترین افتتاحیه و کلنگ‌زنی را دارند که یکی در ایام هفته دولت و دیگری دهه فجر سالروز پیروزی انقلاب شکوهمند ایران اسلامی است.

 در سی یکم مرداد ماه امسال در خبرهای شهرستان خاش آمده بود که در هفته دولت امسال ۴۱ پروژه عمرانی افتتاح و یا کلنگ‌زنی می‌شود ولی از مجموع ۴۱ طرح در شهرستان خاش در هفته دولت امسال ۱۰ مورد افتتاح و مابقی نیز کلنگ‌زنی شدند.

 اعتبار هزینه شده و یا تخصیص یافته برای پروژه‌های عمرانی و اقتصادی قابل افتتاح و کلنگ‌زنی شهرستان خاش در هفته دولت امسال ۸۵ میلیارد ریال بود که بخش ایرندگان خاش تنها بخش منطقه از استان است که هیچ پروژه افتتاحیه‌ای ندارد.

 اما با گذشت چند ماه از هفته دولت و امیدواری مردم نسبت به ایام دهه پرفروغ فجر جهت کلنگ‌زنی و افتتاح چند پروژه ولی متاسفانه همچنان مثل این که بخت با ایرندگان یار نبود و در روز اول دهه فجر در برنامه های این دهه مبارک هیچ پروژه بزرگی در بخش ایرندگان برای افتتاح نوشته نشده بود و فقط تعدادی از پروژه های کلنگ زنی و یا به قولی برای نخستین بار بیل زنی می شدند!!! و یا برخی از پروژه ها برای چندین بار افتتاح می شد هرچند که این وضعیت در بخش نوک آباد و حتی شهر خاش نیز اینگونه بوده ولی در خبری به نقل از محمداکبر چاکرزهی فرماندار خاش آمده بود:  بیش از ۸۰ طرح عمرانی، خدماتی، کشاورزی، راهسازی، آب و برق رسانی، عمران شهری و روستایی به مناسبت دهه فجر در خاش به بهره برداری رسید.

 وی بیان کرد: برای اجرای این طرح ها افزون بر ۱۷۵ میلیارد ریال هزینه شده است.

 کاش مسئولان استان یکبار هم که شده به پتانسیل و ظرفیت مردمان بخش ایرندگان در ۳۷ سال گذشت از انقلاب نگاهی داشتند و فراموش نمی‌کردند که تقدیم ده ها شهید، جانباز، آزاده و وجود جوانانی که از این منطقه رفتند و این روزها در نقاط مختلف جهت پیشرفت و سربلندی کشور حرف اول را می‌زنند و حضور مردمانی که تاکنون و در هر جا که نظام و انقلاب نیاز داشت با غیرت حضور مییافتند تأملی داشتند.

 کاش! یکبار هم که می‌شد به حضور مردم در مراسمات به خصوص انتخابات و راهپیمایی‌ها به خصوص ۲۲بهمن هر سال از آن همه حضور شگفت‌زده شده بودند اندکی تامل می‌کردند و برای یک لحظه به محروم بودن منطقه فکر می‌کردند و راحت در تمام مناسبت‌ها بخش ایرندگان را تنها منطقه استان بدون افتتاحیه و کلنگ‌زنی اعلام نمی‌کردند.

 اگر چه ایرندگان مملو از مردمانی است که غالب آن‌ها برای امرار معاش حلال روزها و ماه‌ها کلنگ به دست بر زمین سفت این خاک می‌کوبند و چه بسیار مادرانی که برای گذران روزگار از طلوع تا غروب روز خود را با سوزن و قیچی و دوخت و دوز می‌گذرانند اما همچنان به آینده، به نظام و کشور خود افتخار می‌کنند و افتخار خود را در روز ۲۲ بهمن و هفتم اسفندماه به نمایش گذاشتند اما محرومیت حق این مردم نیست و امیدواریم با وجود اینکه مردم ایرندگان همچنان قدردان خدمات دولت‌ها و نظام هستند ولی نیاز است که خدمات‌رسانی به مردم بیشتر شود.