۲۱۰طرح کشاورزی همزمان با هفته دولت درسیستان و بلوچستان افتتاح می شود

 رئیس سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان گفت: ۲۱۰ طرح کشاورزی با بیش از ۷۱۹ میلیارد ریال اعتبار همزمان با هفته دولت در استان به بهره برداری می رسد.

به گزارش ایرنا رضا نجفی روز یکشنبه در جمع خبرنگاران در زاهدان اظهار داشت: این طرح ها شامل ۳۹ طرح تولیدات دامی، ۲۶ طرح تولیدات گیاهی، ۱۱۱ طرح آب و خاک و امور فنی مهندسی، ۱۱ طرح شیلات، هفت طرح صنایع کشاورزی، هشت طرح منابع طبیعی و آبخیزداری و هشت طرح امور عشایری است.
وی ادامه داد: با راه اندازی این طرح ها ضمن بهره مندی چهار هزار و ۸۵ خانوار از مزایای آنها زمینه اشتغال ۷۴۱ نفر به صورت دائم و ۲۳ هزار و ۵۸۶ نفر به صورت موقت در استان فراهم می شود.
وی برگزاری یادواره شهید محمدرضا قدمی مسئول جهاد کشاورزی خاش، دیدار با خانواده شهدا و آزادگان سازمان جهادکشاورزی و غبار روبی مزار شهدا را از جمله اقدامات این نهاد در هفته دولت ذکر کرد.
وی گفت: سیستان و بلوچستان از ظرفیت ها و پتانسیل های بالایی در حوزه کشاورزی و زیربخش های مهم آن با دارا بودن اقلیم بسیار مناسب تولید محصولات زراعی در فصل زمستان، میوه های گرمسیری و سردسیری، محصولات متنوع دامی و شیلات در آبهای ساحلی و فراساحلی و منابع آبی داخل با پرورش ماهیان گرمابی و سردآبی و گیاهان دارویی و غیره برخودار است.
**** اقدامات مهم بخش کشاورزی سیستان و بلوچستان
رئیس سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان گفت: درراستای تحقق برنامه های اقتصاد مقاومتی ابلاغی رهبر معظم انقلاب این سازمان نسبت به تدوین ۲۰ سند توسعه ای در بخش کشاورزی اقدام کرده است.
نجفی افزود: در این راستا سند توسعه سیستم های نوین آبیاری از ۲۴ هزار هکتار وضع موجود در افق پنج ساله به ۱۱۹ هزار هکتار، سند آبیاری با لوله به اراضی دشت سیستان از هفت هزار هکتار به ۴۶ هزار هکتار، سند احیا و مرمت و بازسازی قنوات از هزار و ۲۰۰ کیلومتر وضع موجود به ۲ هزار و ۴۰۰ کیلومتر در دستور کار قرار دارد.

*** طرح انتقال آب به ۴۶ هزار هکتار از زمین های دشت سیستان مهمترین، بزرگترین و موثرترین طرح در حوزه اقتصاد مقاومتی کشور:
رئیس سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان گفت: این طرح بزرگ یکی از مصوبات سفر هیات دولت به استان بود که با اعتبار مصوب ۵۰۰ میلیون دلار در سطح دشت سیستان با افق اشتغالزایی ۱۴۰ هزار نفر در ۱۶ ناحیه عمرانی در حال انجام است به طوری که با بهره برداری از آن در سال آینده شاهد احیا و آبادنی سیستان خواهیم بود.
وی گفت: همچنین اجرای سیستم آبیاری تحت فشار در سطح ۱۰۰ هزار هکتار از زمین های کشاورزی جنوب و مرکز استان یکی دیگر از مصوبات هیات دولت به استان بود.
وی افزود: در این راستا از سال ۹۳ تاکنون هشت هزار هکتار سیستم آبیاری تحت فشار در سطح استان اجرا شده و درحال اجراست و همچنین ۲۵ هزار هکتار از زمین های کشاورزی استان مطالعه و آماده قرارداد اجرایی برای این طرح است که ۱۰ هزار هکتار آن در مرحله انعقاد قرارداد با پیمانکاران است.
وی لایروبی سنتی انهار را یکی از روش های استفاده بهینه از منابع آبهای سطحی در سیستان ذکر کرد و افزود: در همین راستا در سال گذشته لایروبی انهار با اعتبار ۶۳ هزار میلیون ریال توسط ۴۵ هزار نفر بهره بردار اجرا شد.
*** سیستان و بلوچستان دارای رتبه ۶ کشور در تعداد قنوات
رئیس سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان گفت: این استان با دارا بودن هزار و ۹۲۵ رشته قنات در رتبه ۶ کشوری به لحاظ تعداد قنات قرار دارد.
نجفی افزود: از آنجایی که حفظ و نگهداری قنات ها به عنوان میراث کهن امری لازم و مهم در راستای بقای کشاورزی است از سال ۹۲ تا پایان سال گذشته ۴۹۸ رشته قنات با اعتبار بیش از ۱۹۸ هزار و ۷۰۰ میلیون ریال در استان مرمت و بازسازی شد.
*** افزایش ظرفیت صنایع تبدیلی و تکمیلی بخش کشاورزی سیستان و بلوچستان
نجفی گفت: ظرفیت این بخش از ۲۸۹ هزار و ۹۵۰ تن سال ۹۲ به ۴۸۹ هزار و ۷۷۵ تن در سالجاری رسید.
وی افزود: در این مدت ظرفیت بسته بندی، نگهداری و فرآوری خرما استان از ۱۷ هزار و۲۰۰ تن به ۱۰۴ هزار تن رسیده و سه واحد ضبط و فرآوری پسته به ظرفیت سه هزار و ۵۰۰ تن راه اندازی شده است.
*** افزایش سرمایه گذاری بخش کشاورزی سیستان و بلوچستان
رئیس سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان گفت: میزان سرمایه گذاری صورت گرفته در سالهای ۹۲ تا ۹۴ برای برنامه ها و طرح های اجرایی سازمان بیش از ۶ هزار و ۴۰۰ میلیارد ریال است که از مبلغ ۳۳۵ میلیارد ریال سال ۹۲ به مبلغ سه هزار و ۵۷۱ میلیارد ریال در سال ۹۴ افزایش یافته است.
وی بیمه محصولات کشاورزی را از مباحث مهم این بخش ذکر کرد و افزود: بیمه محصولات زراعی در سالهای ۹۲ تا ۹۵ در سطح ۱۰۶ هزار و ۷۱۴ هکتار و بیمه محصولات باغی در این مدت در سطح ۶۷ هزار و ۲۰۳ هکتار صورت گرفته است.
وی افزود: همچنین از سال ۹۳ تا ۹۴ افزون بر ۶۰۰ میلیارد ریال غرامت به بهره برداران شامل کشاورزان محصولات باغی، زراعی، دام، طیور و میگو پرداخت شده است.
وی خاطر نشان کرد: هم اینک ۱۶۹ هزار بهره بردار بخش کشاورزی سیستان و بلوچستان با وجود همه مشکلات از جمله خشکسالی سالانه حدود پنج میلیون تن محصول تولید و روانه بازار مصرف می کنند.
به گزارش ایرنا سیستان و بلوچستان به سبب نزدیکی به خط استوا و بهره گیری از رطوبت دریا توانمندی زیادی در تولید محصولات گرمسیری و نیمه گرمسیری و بعضا منحصر به فرد از جمله انبه، موز، پاپایا، گواوا، هندوانه آناناسی، نارگیل، زیتون محلی، مرکبات و غیره دارد.
تولید محصولات کشاورزی در سیستان و بلوچستان در طول سال رواج دارد و زمین های برخی مناطق این استان مانند نیکشهر، سرباز، ایرانشهر، کنارک و چابهار در هر سال توان تولید ۲ بار محصول را دارند.
هم اینک در بیش از ۲۰۰ هزار هکتار از زمین های کشاورزی سیستان و بلوچستان محصولات زراعی و در ۸۰ هزار هکتار از باغ های استان انواع میوه های گرمسیری، نیمه گرمسیری و سردسیری تولید می شود.
دوم تا هشتم شهریور به نام هفته دولت نامگذاری شده است.