شماری از هنرمندان منطقه سیستان از سایت جهانی شهرسوخته دیدن کردند

 ایرنا – شماری از هنرمندان و اعضای انجمن شعر آزاد سرو منطقه سیستان امروز /جمعه/ از سایت جهانی شهرسوخته و منطقه تاریخی حوض دار دیدن کردند.

به گزارش ایرنا رئیس انجمن شعر آزاد سرو زابل در حاشیه این اردو در گفت و گو با خبرنگار ایرنا برپایی اردوهای فرهنگی و تفریحی با حضور تمام طیف های هنری منطقه را یکی از اهداف این انجمن ذکر کرد.
داود مختاری افزود: اردوی فرهنگی و تفریحی شهرسوخته با همکاری پایگاه جهانی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، بسیج هنرمندان، دانشگاه زابل و انجمن شعر آزاد سرو با حضور ۱۰۰ نفر از هنرمندان منطقه به مدت یک روز برگزار شد.
وی اظهارداشت: در این اردو که یکی از کارشناسان با سابقه میراث فرهنگی منطقه سیستان حضور داشت در رابطه با سایت جهانی شهرسوخته، قلعه تاریخی رستم و قلعه مچی توضیحاتی را برای هنرمندان ارائه کرد.
وی تاکید کرد: معرفی هر چه بیشتر غنای فرهنگی، تمدن و تاریخ منطقه سیستان توسط کارشناسان سبب معرفی آن به نسل نوجوان و جوان در حوزه هنر می شود.
وی تصریح کرد: همچنین شاهنامه خوانی، شعرخوانی، نقالی شاهنامه و موسیقی در موزه سایت جهانی شهرسوخته برگزار شد.
مختاری با بیان اینکه انجمن شعر آزاد سرو سیستان از سال ۷۰ تاکنون در شهرستان زابل فعالیت می کند گفت: نشست های هفتگی انجمن شعر آزاد سرو سیستان با نقد و بررسی اعضای این انجمن برگزار می شود.
به گزارش ایرنا شهرسوخته سیستان و بلوچستان به عنوان پیشرفته ترین شهر جهان قدیم مهد نخستین های جهان «نخستین جراحی جمجه، نخستین انیمیشن، نخستین چشم مصنوعی، نخستین شبکه فاضلاب شهری، نخستین تخته نرد جهان و صدها اثر منحصر به فرد» با بیش از پنج هزار سال قدمت همواره به ویژه در سال ۹۶که «سیستان و بلوچستان مقصد گردشگری ناشناخته ایرانیان» نامگذاری شده، آماده پذیرایی از گردشگران است.
سیستان و بلوچستان با پیشینه ای غنی در تاریخ و تمدن ایرانی و اسلامی امسال نیز فرصتی مطلوب را فراروی میهمانان و مسافران قرار داده تا با سفر به این دیار پر رمز و راز و ناشناخته و آشنا شدن با زیباییها و ظرفیت های منحصر به فرد گردشگری، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی آن، خاطره های ماندگار را با خود به ارمغان برند.
سرزمین کهن سیستان و بلوچستان از تالاب بین المللی هامون در شمال تا پهن دشت نیلگون دریای عمان در جنوب این استان از بهترین خلقت های خداوند برخوردار است، اینجا سرزمین آب، آفتاب، باد و آینه و دیار نخل های راست قامت، بلند همت و کوتاه آرزو است، در این سرزمین ریگ های تفتیده در شکوه انوار طلایی خورشید، پای می کوبند و جان به خنکای نسیم شب های با صفا می سپارند.
در میان صدها اثر و محوطه باستانی و تاریخی سیستان و بلوچستان شهرسوخته خودنمایی می کند، این اثر باستانی نام بقایای دولت شهری باستانی در ایران است که در ۵۶ کیلومتری زابل و در حاشیه جاده زابل – زاهدان در جنوب شرق ایران و در شمال سیستان و بلوچستان واقع شده است این شهر بر روی آبرفت های مصب رودخانه هیرمند به دریاچه هامون و در ساحل آن رودخانه و دریاچه بنا شده بود.
مطالعه و بررسی بقایای این شهر نشان دهنده سیر تحول علوم و فنون مختلف در فلات ایران است به طوری که باستان شناسی، جامعه شناسی، تجارت، بازرگانی و مبادلات بین المللی، تاریخ تحول ادیان در دوره های پیش از تاریخ و تاریخی، تاریخ شهرنشینی و شهرسازی، سیر تحول معماری و هنرها و فنون سنتی، تاریخ آغاز نگارش، تاریخ پزشکی و علوم وابسته، جانور شناسی، تغذیه، کشاورزی، دامداری، حشره شناسی، گیاه شناسی، زمین شناسی، فلزگری، جواهر سازی، بافندگی و خراطی تنها بخشی از فنون و هنرهای قابل مطالعه در بقایای شهر سوخته است.
آثار کهن ترین نمونه جراحی، کهن ترین نمونه پارچه های موجود، کهن ترین اثر معرق کاری و کهن ترین نمونه های زیره، گشنیز و پسته وحشی از جمله اطلاعات و داده های به دست آمده در شهر سوخته است.
بر مبنای یافته های باستان شناسان شهرسوخته ۲۸۰ هکتار وسعت دارد و بقایای آن نشان می دهد که این شهر دارای پنج قسمت اساسی شامل بخش مسکونی واقع در شمال شرقی شهر، بخش های مرکزی، منطقه صنعتی، بناهای یادمانی و گورستان است که به صورت تپه های متوالی و چسبیده به هم واقع شده اند.