مرگ ده ها پرنده در جنوب شرق/آیا شیوع آنفولانزای پرندگان در سیستان و بلوچستان واقعیت دارد؟

طی هفته های اخیر با منتشر شدن عکس هایی از کشته شدن ده ها یاکریم وحشی در حوزه شهرستان کنارک، شایعاتی مبنی بر وجود انفولانزای پرندگان در بین مردم پیچید.
 آنفولانزای پرندگان در جنوب سیستان و بلوچستان

آنفولانزای پرندگان

به گزارش مجله فرهنگی و اجتماعی بیرک به نقل از  عصرهامون، این شایعات تاحدی پیش رفت که مردم احساس خطر برای خود و خصوصا طیور اهلی موجود در منازل خود می کردند.
در این مدت خبرهایی مبنی بر بررسی چرایی تلف شدن یاکریم ها در رسانه های مختلف و شبکه های اجتماعی منتشر شد که در این زمینه خبرنگار ما برای اطلاع دقیق از موضوع مصاحبه هایی با مسئولان امر انجام داده است.

تحقیق و بررسی موضوع همچنان ادامه دارد
مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان گفت: با دریافت گزارشاتی مبنی بر تلف شدن  پرندگان در حوزه شهرستان کنارک، کارشناسان این اداره کل به همراه کارشناسان اداره کل دامپزشکی استان در محل حاضر و به بررسی محل پرداختند.
دکتر نیره پورملائی  افزود:  بر اساس مشاهدات و پیگیری انجام شده و همچنین گزارشهای ارسالی از بازدیدهای میدانی، این  پرندگان تلف شده از نوع گونه پرنده وحشی (یاکریم) بوده و از دیگر انواع گونه های پرندگان منطقه گزارش تلفاتی نداشته ایم.
وی اظهار کرد: بازدیدهای میدانی و گزارشهای اولیه تحقیقات و بررسی های انجام شده با همکاری سایر سازمانها و نهادهای مرتبطی به مثل سازمان دامپزشکی، علائم خونریزی در بافت شش و نای ، اسهال و لاغری پرندگان تلف شده را نشان می دهد.
این مقام مسئول تاکید کرد: براساس بررسی انجام شده، هیچ گونه تلفاتی در سایر گونه های پرندگان اعم از وحشی و یا اهلی تاکنون گزارش نشده و اجساد پرندگان تلف شده از سطح منطقه جمع آوری و معدوم شده است.
پورملائی شرح داد: تحقیق و بررسی و همچنین آزمایشات مرتبط برای اعلائم قطعی علت تلف شدن پرنگان از نوع گونه یاکریم در حال انجام و پیگری است.
وی گفت: درصورت شناسایی چرایی تلف شدن یاکریم ها، میتوان اقدامات پیشگیرانه را در منطقه به مرحله اجرا درآورد.

وجود بیماری آنفولانزای مرغی در  یاکریم های تلف شده رد شده است
مدیر کل دامپزشکی سیستان و بلوچستان در این زمینه گفت: پس از نمونه گیری از یاکریم های تلف شده و ارسال آن به تهران برای آزمایشات دقیق تر، وجود بیماری آنفولانزای مرغی در یاکریم های تلف شده در کنارک به طور قطعی رد شده است.
مهدی حسینی  افزود: تا شعاع ۳۰کیلومتری محل واقعه، بررسی لازم صورت گرفته و هیچ گونه مورد مشکوکی در بین پرندگان اهلی و وحشی منطقه مشاهده نشده است.
وی ادامه داد: هنوز علت تلف شدن این یاکریم ها مشخص نشده است.