عراق: هنوز تصمیمی درباره تحریم ایران نگرفته‌ایم
در جدیدترین بخشی که از مصاحبه فؤاد معصوم رئیس جمهوری عراق با شبکه الحره منتشر شده او تأکید کرده بود که بغداد هنوز تصمیمی در خصوص تعهد یا عدم تعهد به تحریم ها علیه ایران نگرفته است.

خبرگزاری مهر: «فؤاد معصوم» رئیس جمهوری عراق اخیرا در مصاحبه ای با شبکه «الحره» درباره مسائل داخلی عراق و روابط این کشور با همسایگان خود به ویژه ایران گفتگو کرده بود.

وی در بخشی از این گفتگو که خلاصه آن چند روز پیش منتشر شده بود تأکید کرده بود که شرایط عراق و نوع رابطه این کشور با ایران و منافع مشترک تهران و بغداد به گونه‌ای است که عراق نمی‌تواند به تحریم‌های آمریکا علیه ایران پایبند باشد.

معصوم نسبت به تشدید فشار علیه ایران هشدار داده و گفته بود این فشارها می تواند با پاسخ ایران همراه شود که در نهایت پیامدهایی را برای کشورهای مجاور ایران به ارمغان می‌آورد. رئیس جمهوری عراق تأکید کرده بود که عراق نباید در نزاع های منطقه‌ای از طرفی در برابر طرف دیگر جانبداری کند.

شبکه الحره مشروح این گفتگو را منتشر کرده است و فؤاد معصوم در این گفتگو ضمن تأکید بر اینکه بغداد هنوز تصمیمی در خصوص تعهد یا عدم تعهد عراق به این تحریم ها نگرفته است گفت: گمان نمی کنم که عراق به صورت کامل به تحریم ها علیه ایران متعهد باشد.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار شبکه الحره که آیا عراق توانایی مقابله با تحریم های آمریکا علیه ایران را دارد، گفت: فکر می کنم مجالی به عراق در این زمینه داده شود، اگر مجالی وجود داشته باشد، به عراق داده می شود زیرا تشدید فشار علیه ایران و پاسخ احتمالی ایران به این فشارها می تواند بر عراق تأثیر گذار باشد، به سود عراق نیست که وارد این مناقشات شود.

رئیس جمهوری عراق افزود: ممکن است در برخی موارد عراق به این تحریم ها متعهد باشد، آن هم باید مورد بررسی و ارزیابی قرار بگیرد، به صورت بی قید و شرط نخواهد بود، با توجه به روابط دو کشور و منافع مشترک عراق و ایران، عراق نمی تواند در کنار کشورهایی باشد که علیه ایران هستند و این کشور را تحریم می کنند.

حیدر العبادی نخست وزیر عراق اخیرا در نشستی خبری در پاسخ به سوال یک خبرنگار درباره موضع عراق نسبت به اجرای تحریم های آمریکایی علیه ایران گفت: پاسخ من چند بخش دارد و این مسأله اهمیت دارد اولا به طور کلی ما با هرگونه تحریمی مخالف هستیم. عراق بیشترین هزینه را به خاطر تحریم های ظالمانه ای که به این کشور وارد شده بود پرداخت کرده است و این تحریم ها به مدت ۱۳ سال جامعه عراق را ویران کرد.

وی در ادامه افزود: شما به دلیل یک هدف سیاسی نمی توانید یک ملت را تحت تحریم قرار داده و زندگی آنها را ویران کنید، این در میزان عدالت قابل قبول نیست و ما به دنبال عدالت در جامعه هستیم.

حیدر العبادی در پاسخ به سوال این خبرنگار افزود: به صورت صریح و روشن با تحریم ها علیه ایران همراهی نمی کنیم اما متعهد خواهیم بود و دلیل آن هم بسیار ساده است، زیرا کشورهای بزرگتر از عراق به این تحریم ها پایبند هستند ما از این تحریم ها راضی نیستیم اما نمی توانیم به ایران خدمتی در این زمینه ارائه کنیم و به خودمان آسیب برسانیم.

وی در ادامه گفته بود که عراق با تحریم ها علیه ایران همراهی نکرده و آن را اشتباه استراتژیک آمریکا می داند با این حال العبادی به عنوان نخست وزیر عراق نمی تواند منافع مردم این کشور را به خطر بیندازد.

این اظهارات نخست وزیر عراق با محکومیت بخش زیادی از سیاسیون این کشور مواجه شده و برخی ناظران مسائل سیاسی عراق آن را تلاشی از سوی العبادی برای تضمین حمایت آمریکا به منظور دستیابی به دور تازه ای از نخست وزیری دانسته اند.