رئیس اورژانس پیش بیمارستانی و مدیریت حوادث دانشکده علوم پزشکی ایرانشهر گفت: اولین کارگاه آموزشی مدیریت پیش ‌بیمارستانی بیماران ترومایی (PHTM) با مشارکت مربیان سازمان اورژانس کشور در شهرستان چابهار برگزار شد.

به گزارشپایگاه خبری بیرک به نقل از روابط عمومی اورژانس پیش بیمارستانی و دمدیریت حوادث ایرانشهر محمود رضا ناصح اظهار کردداشت: اولین کارگاه آموزشی مدیریت پیش‌بیمارستانی بیماران ترومایی (PHTM) به مدت ۲ روز در تاریخ ۳و ۴ اسفند ماه سال جاری در دو نوبت صبح و ب عدازظهر برگزار شد.

وی افزود: در این دوره که با هدف ارتقای سطح دانش، نگرش و عملکرد پرسنل فوریت‌های پزشکی در برخورد با مصدومان ترومایی به صورت تئوری و عملی برگزار شد و ۲۴ نفر از پرسنل اورژانس حوزه دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر از شهرستان های چابهار، کنارک، نیکشهر، سرباز و قصرقند حضور داشتند.

مدیر حوادث دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر تصریح کرد: مباحث مختلفی چون تروما به سر و ستون مهره‌ها، قفسه سینه، شکم، لگن، اندام‌ها، مدیریت راه هوایی در بیماران ترومایی، کنترل خونریزی و شوک، نحوه برخورد با سوختگی ها، نحوه برخورد با کودک یا سالمند دچار تروما و ارزیابی بیمار ترومایی از عناوین مطرح شده در این دوره آموزشی بود.

ناصح خاطرنشان کرد: در کنار هر مبحث تئوری، یک برنامه عملی پیش‌بینی شده بود که در قالب ۴ ایستگاه مهارت آموزی، بیمارنماها براساس سناریوی از پیش تعیین شده برای بخش عملی گریم می‌شدند و اساتید در هر ایستگاه شرکت‌کنندگان را برای انجام مهارت‌های استاندارد برخورد با مصدومان ترومایی راهنمایی می‌کردند.

مدیر حوادث دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر گفت: در تلاش هستیم که در ماه‌های آینده نیز در هر ماه حداقل دو دوره PHTM را طبق الگوی استاندارد کشوری برگزار کنیم تا تمام پرسنل اورژانس حوزه دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر بتوانند در این دوره شرکت نمایند.

ناصح با اشاره به اینکه این دوره به صورت کشوری و براساس دستورالعمل ابلاغ شده از سوی سازمان اورژانس کشور برگزار شد، اظهار کرد: در پایان دوره، آزمون کتبی و عملی از شرکت‌کنندگان به عمل آمد و نفرات برتر معرفی و تشویق شدند.

وی در پایان گفت : آقای عرفان ساده ” از شهرستان چابهار رتبه برتر این دوره را به خود اختصاص داد.