جایگاه شخصیتی حضرت حسین (رض) برای اهل سنت بسیار رفیع و حائز اهمیت است


امام جمعه اهل سنت خاش گفت: جایگاه شخصیتی حضرت حسین (رض) بعنوان یکی از بزرگ پرچمداران جهان اسلام،نوه بزرگوار رسول خدا و اسوه حسنه ایثار برای اهل سنت بسیار رفیع و حائز اهمیت است.

مولوی محمد علی شهنواز در گفتگو با خبرنگار آوای سرحد اظهار داشت: واقعه کربلا یکی از غم انگیزترین رویدادها در تاریخ و مصیبتی بزرگ و جبران ناپذیر برای جهان اسلام است.

وی افزود: برخی از اصول اعتقادی اهل سنت مبنی بر عدم برگزاری مراسماتی مثل عزاداری را نباید به معنای نداشتن محبت به رسول خدا،امام حسین و اهلبیت ایشان تلقی کرد.

امام جمعه اهل سنت خاش تصریح کرد: اهل سنت در مقابل این ماتم بزرگ بنابر توصیه و تأکید قرآن کریم صبر پیشه می‌کنند و سایر مسلمانان را نیز به این امر فرا می‌خوانند.

وی خاطر نشان کرد: مهم ترین واقعه محرم شهادت مظلومانه و دردناک اسوه ایثار و مقاومت سیدنا حضرت حسین(رض) بود که در مقابل ظلم و استبداد رقم خورد.

مولوی شهنواز اذعان داشت: جگر گوشه پیامبر اسلام در مقابل ظالم قیام کرد و این اقدام بزرگ همواره به دنیا درس ایثار،جهاد و آزادمردی را می آموزد.

وی خاطر نشان کرد: جایگاه شخصیتی حضرت حسین (رض) بعنوان یکی از بزرگ پرچمداران جهان اسلام،نوه بزرگوار رسول خدا و اسوه حسنه ایثار برای اهل سنت بسیار رفیع و حائز اهمیت است.

این عالم با اشاره آداب و رسوم اهل سنت در ایام محرم گفت: روزه داری در یوم عاشورا،تلاوت قرآن کریم،تهیه و توزیع‌ نذورات در بین نیازمندان،پرداختن به ذکر و اعتکاف در مساجد از جمله آداب و رسومی است که در ایام محرم الحرام و روز عاشورا مورد توجه اهل سنت قرار میگیرد.

مولوی شهنواز بیان داشت: بیان رشادت ها و ایثار نوه های ارزشمند رسول خدا در آیین خطبه های نماز جمعه در دهه اول محرم توسط علمای اهل سنت در مساجد نیز صورت می‌گیرد.

امام جمعه اهل سنت خاش اظهار داشت: محبت به حضرت حسین(رض) در اتباع و پیروی جزء ایمان است زیرا رسول خدا تاکید داشته اند( حُسَیْنٌ مِنِّی وَ أَنَا مِنْ حُسَیْنٍ).