تصویر از آرشیو

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان تفتان گفت: با توجه به خشکسالی های شدید و بارش کم در سال‌های اخیر، عمده اراضی کشاورزی قابل کشت عملا از حیز انتفاع خارج گشته اند

فضل الله کردی در گفتگو با خبرنگار آوای سرحد اظهار کرد: از ۱۰ سال پیش وزارت جهاد کشاورزی تدوین طرح الگوی کشت را آغاز کرده تا ضمن حفظ امنیت غذایی تا حدود زیادی با مدیریت صحیح، جلوی هدر رفت منابع آب و خاک را بگیرد.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه استان سیستان و بلوچستان دارای آب و هوای خشک و نیمه خشک با میزان متوسط بارندگی سالانه کمتر از ۱۰۰ میلیمتر می باشد و بروز خشکسالی به شدید‌ترین حالت در ۵۰ سال اخیر ، با وجود بیش از ۴۰۰ حلقه چاه کشاورزی مجوز دار و ۲۴۰ رشته قنات و ۵۰ دهنه چشمه، به علت افت شدید آبدهی این منابع آبی، عمده اراضی کشاورزی قابل کشت عملا از حیز انتفاع خارج گشته اند.

کردی بیان کرد: در طرح تدوین شده تغییر الگوی کشت با توجه به منابع اصلی تولید یعنی آب، خاک، مکانیزاسیون، واسطه‌ها، صنایع تبدیلی، نیاز بازار مصرف متناسب با اقلیم، وسعت و نوع کشت هر محصول کشاورزی تعیین می‌شود.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان تفتان اظهار داشت: عمده اقدامات مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان تفتان برای نیل به این اهداف، کشت قراردادی بین کارخانه آرد متعلق به بخش خصوصی و گندم کاران شهرستان و نیز اداره کل غله و خدمات بازرگانی در سطح ۳۹۶ هکتار با قرار دادن نهاده های مورد نیاز و خرید تضمینی محصول و کشت محصولات با مصرف پایین آب و ارزش افزوده بالا بوده.

وی ادامه داد: از این رو در سال گذشته ۲۰۰ هکتار زیره سبز، ۱۰ هکتار زعفران، ۳۰ هکتار گل محمدی، ۲ هکتار گیاهان داروئی زنیان، بابونه رازیانه، ۵ هکتار انار، ۵ هکتار انجیر آبی و ۲ هکتار انجیر دیم با در اختیار گذاشتن بذر و نهال رایگان به کشاورزان به زیر کشت رفته است.

کردی افزود: همچنین در سال گذشته ۷۰۰ هکتار سامانه آبیاری نوین و تحت فشار در اراضی آبی شهرستان اجرا و به بهره برداری رسیده است.

وی اذعان داشت: با اجرای این طرح که در سال جاری هم ادامه خواهد داشت بیش از ۵۰ درصد در مصرف آب صرفه جویی شده و از طرفی درآمد بیشتری عاید کشاورز خواهد شد.

وی تصریح کرد: توسعه کشت های متراکم گلخانه ای، سوق دادن بهره برداران بخش کشاورزی به فعالیت در سایر زمینه ها نظیر احداث مرغداری، پرورش شتر، نوغان داری، پرورش زنبور عسل و احداث کارگاه های عرق گیری گیاهان دارویی نیز در دستور کار قرار دارد.

انتهای پیام/

گفتگو: احسان ایرندگانی