۱۳۲میلیون مترمکعب باران در سد های سیستان و بلوچستان ذخیره شد

مدیرعامل آب منطقه ای سیستان و بلوچستان گفت: بارش های اخیر حدود ۱۳۲ میلیون مترمکعب آب به حجم مخزن سد های این استان اضافه کرد.

سد

به گزارش پایگاه خبری بیرک به نقل از ایرنا  اتابک جعفری گفت : بیشترین حجم آب ذخیره شده مربوط به سد پیشین است که بر اثر بارش های اخیر ۶۵ میلیون مترمکعب آب وارد آن شده و هم اینک حجم فعلی این سد ۱۳۰ میلیون مترمکعب است.

وی افزود: ۹ میلیون مترمکعب آب نیز به سد زیردان وارد شد و حجم آب این سد را به ۶۸ میلیون مترمکعب افزایش داد.

مدیرعامل آب منطقه ای سیستان و بلوچستان ادامه داد: بر اثر بارندگی های اخیر در حوزه شهرستان نیکشهر چهار میلیون مترمکعب آب وارد سد خیرآباد شد و حجم فعلی آن به ۹ میلیون مترمکعب افزایش یافته است.

وی تصریح کرد: سد شی کلک واقع در شهرستان چابهار نیز با حجم ۱۰ میلیون مترمکعب بر اثر نزولات جوی چند روز اخیر سرریز شد.

جعفری با اشاره به وضعیت کل سدهای مخزنی سیستان و بلوچستان خاطر نشان کرد: هم اینک مجموع آب ذخیره شده در سدهای مخزنی استان ۶۰۶ میلیون مترمکعب معادل ۳۱ درصد حجم کل مخازن بوده که این میزان نسبت به سال آبی گذشته ۲۵ درصد کاهش یافته است.

از ابتدای زمستان امسال تا کنون سه سامانه بارشی قوی و فراگیر در سیستان و بلوچستان فعال شد و بارش های خوبی را نصیب کم بارش ترین استان کشور کرد.

آخرین سامانه بارشی از چهارشنبه هفته گذشته در نواحی مختلف سیستان و بلوچستان فعال و با شدت گرفتن در روز جمعه صبح امروز شنبه از آسمان این استان خارج شد.

بنا بر گزارش اداره کل هواشناسی سیستان و بلوچستان در طول مدت فعالیت این سامانه از ۱۵۳ نقطه استان بارش باران گزارش شد و ‘سنگان’ از توابع خاش با ۹۱ میلیمتر بارندگی بیشترین میزان بارندگی را به خود اختصاص داد.