گفتگو با معصومه میرکازهی ؛ بازیگر نقش “نورس” در سریال بلوچی شمبل و شاهی

+ عکس معصومه میرکازهی

همزمان با پخش سریال بلوچی “شمبل و شاهی” از شبکه استانی هامون ،  به عنوان خبرنگار  پایگاه خبری بیرک (آوای سرحد)  به سراغ معصومه میرکازهی (نورس)  یکی از بازیگران این مجموعه رفتیم تا گفتگویی با این هنرمند داشته باشیم . معصومه میرکازهی کارشناس ادبیات هست و از سال ۸۹ پا در عرصه هنر گذاشت و در تئاتر و تلویزون فعالیت داشته است .

از جمله مجموعه های تلویزیونی که در اون ایفای نقش کرده میتوان به پیرانی زمانگ، شمبل و شاهی ۱ و  ۲  اشاره کرد.

در ادامه به گفتگو با خانم میرکازهی میپردازیم :

یک بیوگرافی و معرفی از خودتون بگید ؟

معصومه میرکازهی هستم،کارشناس ادبیات.
از سال ۸۹ کار هنری ام رو با تئاتر ایستاده تا مقصد با گروه برهان شروع کردم از کارهای بازیگری ادبیات نمایشی میشه به میار جلی،پاییز یک بهارگاه ،زهم و کپن،شبانه،تئاتر های خیابانی و …. اشاره کرد.
الان عضو موسسه مردم نهاد آهنگ بلوچ،شرکت سینمایی مهتاب هستم.

همینطور نویسندگی و کارگردانی فیلم کوتاه کسمت،کارگردانی نمایش نامه های گربگ سستگ دم ، شیروک و مدگ و جشنواره های آیینی و سنتی که هر کدوم از اثار در سطح جشنواره های کشوری مورد استقبال و تقدیر قرار گرفته
و در مجموعه های تلویزیونی پیرانی زمانگ ،شمبل و شاهی ۱،و ۲،مجری شبکه شما ، طراح لباس، عکاس پشت صحنه مجموعه شمبل و شاهی و مجری گری در مناسبات مختلف شرکت داشتم.

چه طرح ونقشه‌ای برای آینده دارید؟

به امید خدا سعی دارم به مقوله مد و لباس محلی بلوچی و تأسیس مزون که انصافا بهترین برند و شاخصه ی استانمون هست ورود کنم

آیا میتونید داستان یا روایتی را از زندگی خودتون بیان کنید که یکی از توانایی‌های کلیدی شما در اون نقش مهمی داشته باشه؟

سرسخت بودنم تو بعضی از شرایط های زندگی گاهی جواب مثبت میداد.
سر ضبط فیلمی بودیم،تهیه کننده کار اصرار بر توقف و زمان دهی بیشتر برا ضبط داشتن که کار عجله ای کیفیت کار رو پایین میاره،منتها نمیتونستم خودمو ب عنوان کارگردان کار راضی کنم که موقتا عقب نشینی کنم و با نبود اهرم اصلی کار شروع به ضبط کردیم که خداروشکر نتیجه خوبی هم گرفتیم.

بزرگترین شکست شما در زندگی چه بوده ؟

شاید عزیزانی که مخالف کارم بودن ازم فاصله گرفتند

چه درسی از این شکست گرفتید ؟

نمیشه همیشه ادم هارو راضی نگه داشت،عزیزان آدم هم روزی بد میشن.

بزرگترین موفقیت شما چه بوده است؟

فکر کنم شاد بودن و گذرا بودن روزای سخت رو زیاد روش کلیک کردم ،تا باطنمون زیبا نباشه موفقیت رنگ تیره ای به خودش میگیره

چه عواملی به شما در این موفقیت کمک کرده است؟

من همیشه مدیون دو چیز هستم که زندگیم خلاصه در اون ها میشه.یکی خانواده که آرامش رو پیشکش میکنن و یکی گروه که موانع رو همیشه با هم پشت سر گذاشتیم.این دو موهبت رو برای همه ی فعالین عرصه هنر آرزو میکنم

آیا نقش خاصی هست که همیشه منتظر پیشنهادش باشید؟

بله،نقش هانی اسطوره ی دلدادگی دختر بلوچ چه در تئاتر و چه رسانه

چطور شد که وارد سریال شنبل و شاهی شدید ؟

اصل ایدئولوژی سریال از گروه خودمون بود (آهنگ بلوچ) که سه تن از همکارامون اون رو تقدیم شبکه هامون کردن و بعد پیگیری های زیاد و پشت سر گذاشتن مراحل پیش تولید موفق به ثبت ضبط سریال شدیم. البته قبل این سریال مجموعه ای از ضرب المثل های بلوچی به نام پیرانی زمانگ از شبکه استانی تقدیم نگاه مردم کرده بودیم.

الگوی معصومه میرکازهی در بازیگری کیه؟

ده سال آینده خودم

به طور کلی بازخورد ها در شبکه های اجتماعی چگونه بوده ؟

واقعا امر اینه که تا چند مدت پیش شبکه ها و فضای اجتماعی بیشتر چیزی شبیه جولانگاه ماتادور ها بود تا مکانی برای گفتگو و یا عرضه ی هنر به افرادی که دنبالمون میکنن. که البته تازگی داشتن و عدم استفاده نادرست برخی کاربران این یأس رو بیشتر دامن میزد.الحمدالله داریم به سمتی میریم که استفاده درست از شبکه های اجتماعی داره نهادینه میشه.

در حال حاضر دغدغتون چی هست ؟

همین قضیه دامن زدن مردممون به حرف های مجازی و علاقه شون به شایعات و حرف پراکنی ها  بدون در نظر گرفتنه اینکه اصل واقعیت چیه و کش دار کردن موضوع فکر کنم بیشترین دغدغه میتونه باشه.

این روزها مشغول چه کاری هستید؟

یک فیلم نامه کوتاه نوشتم با نام “کِسمت” که به چالش سنت هایی که دختران بلوچ باهاش مواجه هستن میپردازه،بیشترین سکانس ها توی سراوان ضبط شده و ده درصدی از ضبط مونده که در ایرانشهر مشغول ضبطیم.

چه صحبتی با مسئولین فرهنگی دارید؟

مهمترین نقدی که بر کارگزاران فرهنگی میشه گرفت چه اون هایی که عقبه فرهنگی دارن و چه کسایی که تازه وارد گود میشن اینه که اینقدر خودشونو غرق در کار های روتین همیشگی اداری و نامه نگاری های سهوی میکنن یا ترفیع مقام که از وظیفه ی اصلی خودشون یعنی خدمت به فرهنگ مردمی و رشد نمودار فرهنگی و فراهم کردن بسترسازی لازم برای جایگزین خود غافل میمونن.

اگه بخواهید از کسانی که واقعا مشوق و پشتیبان شما بودن تشکر کنید از چه کسانی اسم می برید؟

خواهر بزرگم زهره که همیشه نقش یار تنهای غار رو برام داشتن،دامادم میثم که هر جا در جا زدم کمک و تشویقشون رو ازم دریغ نکردن ، همینطور داداش میثم و میلادم

حرف اخر؟

امید به روزی که هیچ وقت لبخند از لب های مردمان و عزیزانمون گم نشه

 

گفتگو : فائزه خالقدادی

همچنین بخوانید