آغاز خرید تضمینی گلرنک در سیستان و بلوچستان

معاون حجتی اعلام کرد؛

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران، از آغاز خرید تضمینی دانه روغنی گلرنگ در استان سیستان و بلوچستان خبر داد و گفت: تاکنون بیش از ۵ میلیون و ۴۳۱هزار تن گندم، از کشاورزان خریداری شده است.
آغاز خرید تضمینی گلرنک در سیستان و بلوچستان

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از شرکت بازرگانی دولتی ایران، یزدان سیف، معاون وزیر جهادکشاورزی گفت: تا کنون ۲ سناریو برای تأمین کالاهای اساسی کشور مورد توجه بوده است، یک سناریو که در دولت دهم اجرا می‌شد و به این صورت بود که ۳ تا ۴ هزار میلیارد تومان از گندم مصرفی، از طریق خرید گندم داخلی از کشاورزان خریداری شده و ۷ تا ۸ هزار میلیارد تومان گندم دیگر نیز از خارج، وارد کشور شود، در حالیکه دولت یازدهم علیرغم تحمل فشار مالی سنگین، تاکنون تلاش شده تا پول خرید گندم در سفره کشاورزان کشور مصرف شود.

وی تصریح کرد: از محاسن  سناریوی اول این بود که فشار مالی کمتری متوجه دولت بود و دولت در بازده زمانی کوتاه خرید داخلی، اعتبارات کمی را می‌بایست تأمین و هزینه کند و بیشتر هزینه‌های خریدگندم را در طول سال و به فراخور میزان واردات، تأمین می‌کرد و لذا فشار سنگینی متوجه دولت برای تأمین اعتبارات لازم خرید، نبود.

این مقام مسئول ادامه داد: اما در این دولت تصمیم گرفته شده با وجود فشار مالی زیاد و کاهش درآمدها، تمام پول و اعتبارات خرید و تأمین گندم مورد نیاز کشور در  داخل مصرف و به تولیدات داخلی پرداخت شود، که رهاورد بزرگ این تصمیم  رسیدن به خودکفایی در تولید گندم داخلی بود.

وی افزود: به عبارتی اگر سال ۱۳۹۱ از سوی دولت ۳۸۰۰ میلیارد تومان به کشاورزان پول داده شد، در سال ۱۳۹۵ با اینکه تورم افزایش نیافته بود و کمتر هم شده بود، ۱۵ هزار میلیارد تومان بابت خرید گندم داخلی به کشاورزان ایرانی پرداخت شد، یعنی عملاً تلاش شد درکنار عزم جدی برای تولید، پول گندم نیز وارد سفره ایرانی شود و چنین برنامه‌ای تبعات  و فشارهای مالی شدیدی را به دولت تحمیل کرد .

مدیر عامل شرکت بازرگانی دولتی ایران تصریح کرد: سال گذشته و امسال از شخص رئیس جمهور گرفته تا معاونان وی، وزیر جهاد کشاورزی و مدیران شرکت بازرگانی دولتی ایران و همه دست اندکاران امر، همت و تلاش کردند تا تأمین مالی خرید گندم به بهترین نحو ممکن انجام شود، تا هم افزایش تولید در داخل انجام گیرد و هم پول کشاورزان به موقع داده شود و هم این پول سر سفره کشاورزان کانادایی، استرالیایی، فرانسوی و … نرود.

وی گفت: سال گذشته نه تنها در زمینه تأمین نیاز گندم مصرفی کشور خودکفا شدیم، بلکه مازاد تولید هم داشتم و امسال نیز تاکنون بیش از ۵ میلیون و  ۴۳۱ هزار تن  گندم به نرخ تضمینی هر کیلو گندم معمولی ۱۳۰۰ تومان و گندم دروم ۱۳۳۰ تومان  خریداری کرده‌ایم.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در رابطه با ضرورت انجام خرید تضمینی تولیدات کشاورزی گفت : خرید تضمینی محصولات توسط دولت تماماً جنبه حمایتی داشته و دولت به این دلیل قیمت تضمینی خرید را عملیاتی می کند که با پایین‌تر بودن قیمت بازار از قیمت خرید دولتی  هزینه‌های کشاورزان را دهد و به این طریق ازکشاورز حمایت می‌کند تا متضرر نشود.

مدیر عامل شرکت بازرگانی دولتی ایران در خصوص خرید تضمینی دانه‌های روغنی اظهار کرد: در طول مدت زمان گذشته از سال جدید درکنار خرید گندم داخلی، مقدار ۱۴۸ هزارو ۷۰۲ تن دانه روغنی کلزا نیز از کلزاکاران کشور خریداری شده است که این اقدام هم به عنوان یکی از پروژه‌های مهم اقتصاد مقاومتی جهت تأمین نیازهای اساسی کشور است .

معاون وزیر جهاد کشاورزی در خصوص تأمین منابع مالی خرید تضمینی گندم تشریح کرد: ارزش ریالی گندم‌های خریداری شده ۶۴ هزار میلیارد تومان است که تاکنون  قریب به ۳۷ هزار میلیارد ریال پرداخت شده است.

وی یادآورشد: سال گذشته کشاورزان به یک نسبت پول دریافت نمی‌کردند وکشاورزانی که گندم خود را زودتر تحویل می‌دادند مطالباتشان زودتر واریز می‌شد، لذا دولت برای سالجاری با توجه به این موضوع،   به گونه‌ای برنامه ریزی برای منابع مالی کرده تا حداقل کشاورزان بخشی از هزینه‌های خود را به محض تحویل گندم دریافت کنند.

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران افزود: برای این منظور پرداخت دو مرحله‌ای در دولت به تصویب رسید و بر اساس بخش نامه‌ای که به وزارت جهاد کشاورزی ابلاغ شد، قرار شد پول کشاورزان طی دو مرحله پرداخت شود ودر حال حاضر با این روش کشاورزانی که تا ۳۰ خرداد گندم تحویل داده‌اند حداقل ۵۰ درصد پول خود را دریافت کرده‌اند.

وی ادامه داد: ما این اهتمام را داریم تا ظرف دو هفته آینده هر کشاورزی که گندم تحویل می‌دهد، حداکثرظرف ۴۸ ساعت تا ۷۲ ساعت ۵۰ درصد پول خود را دریافت کند و در مورد مابقی مطالبات گندم‌ها طبق مصوبه دولت پیش بینی شده که کشاورز علاوه بر دریافت اصل پول خود، مبلغی را نیز به عنوان خسارت تأخیردریافت کند.

سیف همچنین از آغاز خرید تضمینی دانه روغنی گلرنگ در استان سیستان و بلوچستان با تحویل ۲۱  تن و همچنین شروع خرید تضمینی دانه روغنی آفتابگردان در استان خوزستان با تحویل ۲۷۰ تن از این محصولات به مراکز خرید دولتی خبر داد.