معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش گفت: سالانه ۲۵ هزار سهمیه جذب دانشگاه فرهنگیان در کشور وجود داشت که امسال بر اساس تصمیم وزیر آموزش و پرورش و با استفاده از امکانات دانشگاه پیام نور ۲۰ هزار سهمیه دیگر برای ورود به دانشگاه فرهنگیان و تربیت معلم افزوده شود.

به گزارش آوای سرحد به نقل از روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش سیستان و بلوچستان، اصغر باقرزاده در نشست شورای آموزش و پرورش سراوان که با حضور علما و معتمدین و مسوولان این شهرستان برگزار شد، کمبود معلم را یکی از مشکلات اساسی آموزش و پرورش در کشور عنوان کرد و اظهارداشت: با وجود این کمبود، وزیر آموزش و پرورش دستور دادند تا حد امکان معلمان مدارس بویژه در مقطع ابتدایی همجنس با دانش آموزان باشند.

وی ادامه داد: با این وجود به دلیل سرعت گسترش جمعیت بویژه در استانی مانند سیستان‌ و بلوچستان این نیاز به نیروی انسانی همچنان ادامه دارد چرا که در کنار افزایش جمعیت دانش آموزی، هر سال معلمان زیادی هم بازنشسته می شوند.

معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش گفت: از هر منظری که به موضوع آموزش و پرورش فکر کنیم، اول باید به دنبال تامین نیروی انسانی باشیم چرا که انسان؛ انسان را تربیت می کند و فضا و تجهیزات کمک کار هستند. 

وی از توجه ویژه وزارت آموزش و پرورش به محوریت قرآن در فرایند آموزش خبر داد و اظهار داشت: توسعه دارالقرآن ها، مدارس قرآنی و سوق دادن محتوای مسابقات قرآنی به سمت کتب درسی از مهمترین اقدامات معاونت پرورشی در راستای توجه ویژه به قرآن است. 

باقرزاده همچنین به جذب خیران برای ساخت دارالقرآن، کانون فرهنگی و تربیتی و اردوگاه در استان تاکید کرد و گفت: از این طریق می توان با مشارکت ۵۰ درصدی خیرین و حمایت ۵۰ درصدی وزارت، به ساخت اماکن پرورشی و تربیتی کمک کرد.

وی بیان کرد: وقتی صحبت از جلسات شورای آموزش و پرورش می شود، خوشبختانه همه با همت شرکت می کنند و این موضوع نشان دهنده اهمیت تعلیم و تربیت در جامعه است. 

معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش، سفر وزیر آموزش و پرورش و چهار نفر از معاونین وزیر در طول پنج ماه اخیر به سیستان و بلوچستان را نشان دهنده توجه ویژه دولت و وزارت برای رفع نیازها و مشکلات این استان عنوان کرد و گفت: با دیدن شرایط از نزدیک بهتر می توانیم در خصوص اولویت بندی تخصیص امکانات و اعتبارات تصمیم گیری کنیم.

وی ادامه داد: گزارش این سفر را در جلسه شورای معاونین وزارت مطرح خواهم کرد و امیدوارم سفیر خوبی برای اطلاع رسانی از وضعیت امکانات و شرایط این استان در مرکز باشم. 

باقرزاده در خصوص موضوع کمبود نمازخانه و سرویس های بهداشتی مدارس تصریح کرد: وزیر آموزش و پرورش برای تأمین نمازخانه و سرویس بهداشتی در مدارس به سازمان نوسازی تاکید ویژه داشته است.

انتهای پیام/