۸۵ درصد هزینه های آبیاری نوین به صورت بلاعوض پرداخت می شود

 معاون استاندار سیستان و بلوچستان و فرماندار شهرستان ویژه ایرانشهر با بیان این که ۸۵ درصد هزینه آبیاری نوین از سوی دولت پرداخت می شود گفت: هم اینک افزون بر ۶ هزار و ۲۰۰ هکتار از زمینهای کشاورزی این شهرستان به سامانه آبیاری تحت فشار مجهز است.

نبی بخش داوودی پس از بازدید از روند اجرای طرح سامانه آبیاری روز یکشنبه به خبرنگار ایرنا افزود: ایرانشهر در اجرای این طرح در سیستان و بلوچستان پیشرو است.
وی اظهار داشت: استفاده از شیوه های نوین آبیاری علاوه بر صرفه جویی در مصرف آب، زمینه ساز بهره وری بیشتر محصولات کشاورزی می شود.
فرماندار شهرستان ویژه ایرانشهر گفت: از مجموع سه هزار هکتار زمین زراعی و باغی این شهرستان ۶ هزار و ۲۰۰ هکتار به آبیاری مدرن تجهیز شده است.
داوودی بیان کرد: با توجه به استقبال خوب کشاورزان پیش بینی می شود این سطح تا پایان امسال به هفت هزار و ۵۰۰ هکتار برسد.
وی ادامه داد: رویکرد دولت تدبیر و امید توسعه بخش کشاورزی به ویژه در مناطق کمتر توسعه یافته است که کشاورزان باید از این فرصت بیشتر و بهتر استفاده کنند.
کارشناس آبخیزداری مدیریت جهاد کشاورزی ایرانشهر نیز با اشاره به ثمرات روش آبیاری تحت فشار در مقایسه با آبیاری غرقابی گفت: با اجرای سامانه های نوین آبیاری در هر هکتار چهار هزار و ۴۰۰ مترمکعب آب صرفه جویی می شود.
مجید فیاضی افزود: دراین طرح علاوه بر افزایش راندمان تولید از فرسایش خاک نیز جلوگیری می شود.
وی بیان کرد: کشاورزان باید برای بهره وری بیشتر و صرفه جویی در مصرف آب از روش آبیاری غرقابی و سنتی به سمت شیوه های نوین آبیاری بروند این در حالی است که پرداخت ۸۵ درصد هزینه این سامانه به صورت بلاعوض از سوی دولت فرصت بسیار خوبی برای آنان است.
ایرانشهر در ۳۴۰ کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان واقع شده و از مناطق مستعد کشاورزی و صنعتی این استان محسوب می شود./ ایرنا

*خبرهای بروز،فوری و متنوع استان در این کانال*
*لینک کانال* ?
https://goo.gl/sN4Uvc